Murata Electronics North America RPE5C1H471J2K1A03B
RPE5C1H471J2K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H471J2K1A03B
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H471J2K1A03B.pdf
Availability of RPE5C1H471J2K1A03B
QUANTITY
RPE5C1H471J2K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H471J2K1A03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H471J2K1A03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)