Murata Electronics North America RPE5C1H560J2M1Z03A
RPE5C1H560J2M1Z03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H560J2M1Z03A
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H560J2M1Z03A.pdf
Availability of RPE5C1H560J2M1Z03A
QUANTITY
RPE5C1H560J2M1Z03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H560J2M1Z03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H560J2M1Z03A
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H560J2M1Z03A
Related LinksRPE5C1H56, RPE5C1H560J2M1Z03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H560J2M1Z03A Details Description
Related parts for RPE5C1H560J2M1Z03A
RELAY SSR 18A 480VAC AC OUT QC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 1.25MM 10POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
Z-PACK/C SHRD. 77P. datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf