Murata Electronics North America RPE5C2A101J2K1A03B
RPE5C2A101J2K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A101J2K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A101J2K1A03B.pdf
Availability of RPE5C2A101J2K1A03B
QUANTITY
RPE5C2A101J2K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A101J2K1A03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A101J2K1A03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A101J2K1A03B
Related LinksRPE5C2A10, RPE5C2A101J2K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A101J2K1A03B Details Description
Related parts for RPE5C2A101J2K1A03B
CABLE CAT.5E SHIELDED RED 1M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO3P datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.8A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf