Murata Electronics North America RPE5C2A121J2S1A03A
RPE5C2A121J2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A121J2S1A03A
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A121J2S1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A121J2S1A03A
QUANTITY
RPE5C2A121J2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A121J2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A121J2S1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A121J2S1A03A
Related LinksRPE5C2A12, RPE5C2A121J2S1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A121J2S1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A121J2S1A03A
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W MULTIWATT11 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 32 CKT SIGNAL LONG PCB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 10.6 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf