Murata Electronics North America RPE5C2A121J2S1A03A
RPE5C2A121J2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A121J2S1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A121J2S1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A121J2S1A03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A121J2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A121J2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A121J2S1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A121J2S1A03A
Related LinksRPE5C2A12, RPE5C2A121J2S1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A121J2S1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A121J2S1A03A
FIXED IND 68UH 420MA 1.07 OHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTLR 236W ESIP-16 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL 16 MM M10 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
LAMP MAG 3 DIOPTER 120V LED 11W datasheet.pdf