Murata Electronics North America RPE5C2A122J2S1A03A
RPE5C2A122J2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A122J2S1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A122J2S1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A122J2S1A03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A122J2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A122J2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A122J2S1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A122J2S1A03A
Related LinksRPE5C2A12, RPE5C2A122J2S1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A122J2S1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A122J2S1A03A
CONN RING HR 6 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE STUB BLUE 41.0MM datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf