Murata Electronics North America RPE5C2A220J2S1Z03A
RPE5C2A220J2S1Z03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A220J2S1Z03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A220J2S1Z03A.pdf
Availability of RPE5C2A220J2S1Z03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A220J2S1Z03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A220J2S1Z03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A220J2S1Z03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A220J2S1Z03A
Related LinksRPE5C2A22, RPE5C2A220J2S1Z03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A220J2S1Z03A Details Description
Related parts for RPE5C2A220J2S1Z03A
BOX PLASTIC GRAY 6.32"L X 6.12"W datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1X1 US8 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
RES 205 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf