Murata Electronics North America RPE5C2A270J2K1Z03B
RPE5C2A270J2K1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A270J2K1Z03B
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A270J2K1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A270J2K1Z03B
QUANTITY
RPE5C2A270J2K1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A270J2K1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A270J2K1Z03B
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A270J2K1Z03B
Related LinksRPE5C2A27, RPE5C2A270J2K1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A270J2K1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A270J2K1Z03B
OPTOISO 4KV PHOTOVOLTAIC 8-DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE16T/AF16/AFE16T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP692MN50T2G datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 73A TO247AC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC R6 datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 23A 1.3 MOHM SMD datasheet.pdf