Murata Electronics North America RPE5C2A271J2M1A03A
RPE5C2A271J2M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A271J2M1A03A
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A271J2M1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A271J2M1A03A
QUANTITY
RPE5C2A271J2M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A271J2M1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A271J2M1A03A
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A271J2M1A03A
Related LinksRPE5C2A27, RPE5C2A271J2M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A271J2M1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A271J2M1A03A
FIXED IND 180NH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-XY TIN datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3MM SMD TIN datasheet.pdf
IC REG SW STEP DOWN 4A 24V datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS TRNSMSV SIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.1K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf