Murata Electronics North America RPE5C2A330J2M2Z03A
RPE5C2A330J2M2Z03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A330J2M2Z03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A330J2M2Z03A.pdf
Availability of RPE5C2A330J2M2Z03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A330J2M2Z03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A330J2M2Z03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A330J2M2Z03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A330J2M2Z03A
Related LinksRPE5C2A33, RPE5C2A330J2M2Z03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A330J2M2Z03A Details Description
Related parts for RPE5C2A330J2M2Z03A
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 6A datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 976 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 30W/O HOUSING 80A datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR/LED DRVR 16QFN datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf