Murata Electronics North America RPE5C2A471J2S1A03A
RPE5C2A471J2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A471J2S1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A471J2S1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A471J2S1A03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C2A471J2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A471J2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A471J2S1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A471J2S1A03A
Related LinksRPE5C2A47, RPE5C2A471J2S1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A471J2S1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A471J2S1A03A
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 34POS DL .100 BLK datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC SIMPLEX datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE CLEAR RIGID 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf