Murata Electronics North America RPE5C2A560J2K1Z03B
RPE5C2A560J2K1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A560J2K1Z03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A560J2K1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A560J2K1Z03B
QUANTITY
RPE5C2A560J2K1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A560J2K1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A560J2K1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A560J2K1Z03B
Related LinksRPE5C2A56, RPE5C2A560J2K1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A560J2K1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A560J2K1Z03B
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
FACEPLATE 1 GANG GFCI WHITE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 1210 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 16V 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8UMAX datasheet.pdf
LED TOPLED WARM WHITE 2700K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf