Murata Electronics North America RPER71H333K2K1A03B
RPER71H333K2K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPER71H333K2K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER71H333K2K1A03B.pdf
Availability of RPER71H333K2K1A03B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPER71H333K2K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER71H333K2K1A03B
Internal Part NumberEIS-RPER71H333K2K1A03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER71H333K2K1A03B
Related LinksRPER71H33, RPER71H333K2K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER71H333K2K1A03B Details Description
Related parts for RPER71H333K2K1A03B
IC OSC SINGLE TIMER 3MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 12-DFN datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.82 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf