Murata Electronics North America RPER71H333K2M1A03A
RPER71H333K2M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPER71H333K2M1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER71H333K2M1A03A.pdf
Availability of RPER71H333K2M1A03A
QUANTITY
RPER71H333K2M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER71H333K2M1A03A
Internal Part NumberEIS-RPER71H333K2M1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER71H333K2M1A03A
Related LinksRPER71H33, RPER71H333K2M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER71H333K2M1A03A Details Description
Related parts for RPER71H333K2M1A03A
IC SMART GATE SIGE DIFF 16FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 100.5W 15V 6.7A datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH 480VAC 2A 120VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
4700UF 400V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf