Recom Power RPM15-243.3SFW/N
RPM15-243.3SFW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPM15-243.3SFW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV POWER MOD 15W
Datasheet Download
RPM15-243.3SFW/N.pdf
Availability of RPM15-243.3SFW/N
QUANTITY
RPM15-243.3SFW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM15-243.3SFW/N
Internal Part NumberEIS-RPM15-243.3SFW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 4A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max15W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM15-243.3SFW/N
Related LinksRPM15-24, RPM15-243.3SFW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPM15-243.3SFW/N Details Description
Related parts for RPM15-243.3SFW/N
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2 POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TM3226M016BEBA datasheet.pdf
26500 31C 31#20 S TH RECP LC datasheet.pdf
Spartan-3 FPGA IC datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 250V RADIAL datasheet.pdf