Recom Power RPM20-2412DFW
RPM20-2412DFW picture photo
Mfg. Part Number
RPM20-2412DFW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV POWER MOD 20W
Datasheet Download
RPM20-2412DFW.pdf
Availability of RPM20-2412DFW
QUANTITY
RPM20-2412DFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM20-2412DFW
Internal Part NumberEIS-RPM20-2412DFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 833mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 833mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM20-2412DFW
Related LinksRPM20-, RPM20-2412DFW Datasheet, Recom Power Distributor
RPM20-2412DFW Details Description
Related parts for RPM20-2412DFW
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SSD 96GB SCSI datasheet.pdf
IC DRVR MOSF 1/2BRDG N-CH 14SOIC datasheet.pdf
IC TXRX 2.4GHZ 802.15.4 MODULE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 6.26K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf