Recom Power RPM20-4812DFW/N
RPM20-4812DFW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPM20-4812DFW/N
Brief Description
DC/DC CONV POWER MOD 20W
Datasheet Download
RPM20-4812DFW/N.pdf
Availability of RPM20-4812DFW/N
QUANTITY
RPM20-4812DFW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM20-4812DFW/N
Internal Part NumberEIS-RPM20-4812DFW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 833mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 833mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM20-4812DFW/N
Related LinksRPM20-4, RPM20-4812DFW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPM20-4812DFW/N Details Description
Related parts for RPM20-4812DFW/N
CONN HEADER PH SIDE 7POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1A DDPAK datasheet.pdf
WIRE MARKER SLEEVE WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf