Recom Power RPM40-240512TG
RPM40-240512TG picture photo
Mfg. Part Number
RPM40-240512TG
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 5 +/-12V
Datasheet Download
RPM40-240512TG.pdf
Availability of RPM40-240512TG
QUANTITY
RPM40-240512TG Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM40-240512TG
Internal Part NumberEIS-RPM40-240512TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 36 V
Output5V, ±12V
Number of Outputs3
Output - 1 @ Current (Max)-
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension4.00" L x 2.25" W x 0.75" H (101.6mm x 57.2mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max40W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM40-240512TG
Related LinksRPM40-2, RPM40-240512TG Datasheet, Recom Power Distributor
RPM40-240512TG Details Description
Related parts for RPM40-240512TG
FIXED IND 3.3UH 1.7A 147.1 MOHM datasheet.pdf