Recom Power RPM40-4812DGW/N
RPM40-4812DGW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPM40-4812DGW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75VIN +/-12V
Datasheet Download
RPM40-4812DGW/N.pdf
Availability of RPM40-4812DGW/N
QUANTITY
RPM40-4812DGW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPM40-4812DGW/N
Internal Part NumberEIS-RPM40-4812DGW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)-
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / CaseModule
Size / Dimension4.00" L x 2.25" W x 0.75" H (101.6mm x 57.2mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max40W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPM40-4812DGW/N
Related LinksRPM40-4, RPM40-4812DGW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPM40-4812DGW/N Details Description
Related parts for RPM40-4812DGW/N
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 15V 1.6A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf