Recom Power RPMD15-2412DFW
RPMD15-2412DFW picture photo
Mfg. Part Number
RPMD15-2412DFW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W
Datasheet Download
RPMD15-2412DFW.pdf
Availability of RPMD15-2412DFW
QUANTITY
RPMD15-2412DFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD15-2412DFW
Internal Part NumberEIS-RPMD15-2412DFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 625mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 625mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max15W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD15-2412DFW
Related LinksRPMD15-, RPMD15-2412DFW Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD15-2412DFW Details Description
Related parts for RPMD15-2412DFW
RES SMD 1.37K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LENS 1POS 35MM ROUND OD 16.4MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 190 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 0.56 TH datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 10MSOP datasheet.pdf