Recom Power RPMD30-2412SE
RPMD30-2412SE picture photo
Mfg. Part Number
RPMD30-2412SE
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
RPMD30-2412SE.pdf
Availability of RPMD30-2412SE
QUANTITY
RPMD30-2412SE Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD30-2412SE
Internal Part NumberEIS-RPMD30-2412SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
SeriesPOWERLINE Power Modules
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input10 ~ 40 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 2.5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsCE, LVD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD30-2412SE
Related LinksRPMD30, RPMD30-2412SE Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD30-2412SE Details Description
Related parts for RPMD30-2412SE
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 24POS datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG .39 TH datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI SPEED 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
MICROSMD-6 BGA-6 0.5 MM PITCH datasheet.pdf
CAP FILM 560NF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf