Recom Power RPMD40-4805SGW
RPMD40-4805SGW picture photo
Mfg. Part Number
RPMD40-4805SGW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 40W
Datasheet Download
RPMD40-4805SGW.pdf
Availability of RPMD40-4805SGW
QUANTITY
RPMD40-4805SGW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD40-4805SGW
Internal Part NumberEIS-RPMD40-4805SGW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE Power Modules
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 8A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max40W
ApprovalsCE, LVD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD40-4805SGW
Related LinksRPMD40-, RPMD40-4805SGW Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD40-4805SGW Details Description
Related parts for RPMD40-4805SGW
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 200VDC 3A SIP datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW U.FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 50PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf