Recom Power RPMD40-4815SG
RPMD40-4815SG picture photo
Mfg. Part Number
RPMD40-4815SG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Datasheet Download
RPMD40-4815SG.pdf
Availability of RPMD40-4815SG
QUANTITY
RPMD40-4815SG Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD40-4815SG
Internal Part NumberEIS-RPMD40-4815SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
SeriesPOWERLINE Power Modules
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 2.67A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-
Efficiency-
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max40W
ApprovalsCE, LVD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD40-4815SG
Related LinksRPMD40, RPMD40-4815SG Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD40-4815SG Details Description
Related parts for RPMD40-4815SG
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 42KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf