Recom Power RPMD40-483.3SGW/N
RPMD40-483.3SGW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPMD40-483.3SGW/N
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W
Datasheet Download
RPMD40-483.3SGW/N.pdf
Availability of RPMD40-483.3SGW/N
QUANTITY
RPMD40-483.3SGW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPMD40-483.3SGW/N
Internal Part NumberEIS-RPMD40-483.3SGW/N
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 12.1A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Package / Case-
Size / Dimension4.58" L x 0.96" W x 2.26" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max40W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPMD40-483.3SGW/N
Related LinksRPMD40-4, RPMD40-483.3SGW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPMD40-483.3SGW/N Details Description
Related parts for RPMD40-483.3SGW/N
CONN SPLICE BUTT 16-22AWG RED datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 25A TO-264 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 2.7K OHM 24SSOP datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SER 216K 48TQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC SWITCH HISD 36V DUAL 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 480VAC datasheet.pdf