Honeywell Sensing and Productivity Solutions RPNS120AA1A21X
RPNS120AA1A21X picture photo
Mfg. Part Number
RPNS120AA1A21X
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
RPN SINGLE OUTPUT STYLE 120DEG
Datasheet Download
RPNS120AA1A21X.pdf
Availability of RPNS120AA1A21X
QUANTITY
RPNS120AA1A21X Order Process
Ship out your order
Specifications of RPNS120AA1A21X
Internal Part NumberEIS-RPNS120AA1A21X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesRPN
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical120° (±60°)
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeFlatted Shaft
Linearity±5°
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPNS120AA1A21X
RPNS120AA1A21X Details Description
Related parts for RPNS120AA1A21X
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 104 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 277MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 14 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf