Recom Power RPP20-1205S-1B
RPP20-1205S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1205S-1B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1205S-1B.pdf
Availability of RPP20-1205S-1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-1205S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1205S-1B
Internal Part NumberEIS-RPP20-1205S-1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency90.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1205S-1B
Related LinksRPP20-1, RPP20-1205S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1205S-1B Details Description
Related parts for RPP20-1205S-1B
JUMPER-H2788TR/C2065B/H2788TR 6" datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 12" GREEN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.55V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 10PS IDC FSKT datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 27M datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf