Recom Power RPP20-1212D/N
RPP20-1212D/N picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1212D/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RPP20-1212D/N.pdf
Availability of RPP20-1212D/N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-1212D/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1212D/N
Internal Part NumberEIS-RPP20-1212D/N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 98°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1212D/N
Related LinksRPP20-, RPP20-1212D/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1212D/N Details Description
Related parts for RPP20-1212D/N
RES SMD 14 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BCZ 3.81/16/270F SN OR BX datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES 900K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf