Recom Power RPP20-1212S-T
RPP20-1212S-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1212S-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1212S-T.pdf
Availability of RPP20-1212S-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-1212S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1212S-T
Internal Part NumberEIS-RPP20-1212S-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 94°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1212S-T
Related LinksRPP20-, RPP20-1212S-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1212S-T Details Description
Related parts for RPP20-1212S-T
RES SMD 1.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 900VAC QC TER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 150PO datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM TH datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
26500 26#20 6#12 P TH PLUG LC datasheet.pdf
GT 6C 4#4 2#0 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf