Recom Power RPP20-1224D-1F
RPP20-1224D-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1224D-1F
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP20-1224D-1F.pdf
Availability of RPP20-1224D-1F
QUANTITY
RPP20-1224D-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1224D-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-1224D-1F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency90.4%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1224D-1F
Related LinksRPP20-1, RPP20-1224D-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1224D-1F Details Description
Related parts for RPP20-1224D-1F
IDC CABLE - MSC26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR 4-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf