Recom Power RPP20-1224D-1L
RPP20-1224D-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1224D-1L
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP20-1224D-1L.pdf
Availability of RPP20-1224D-1L
QUANTITY
RPP20-1224D-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1224D-1L
Internal Part NumberEIS-RPP20-1224D-1L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 99°C
Efficiency90.4%
Power (Watts) - Max20W