Recom Power RPP20-2405DW-L
RPP20-2405DW-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405DW-L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405DW-L.pdf
Availability of RPP20-2405DW-L
QUANTITY
RPP20-2405DW-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405DW-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405DW-L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-
Efficiency-
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405DW-L
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405DW-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405DW-L Details Description
Related parts for RPP20-2405DW-L
FIXED IND 100NH 90MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GRAY datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf