Recom Power RPP20-2405SW-1
RPP20-2405SW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405SW-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405SW-1.pdf
Availability of RPP20-2405SW-1
QUANTITY
RPP20-2405SW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405SW-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405SW-1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405SW-1
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405SW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405SW-1 Details Description
Related parts for RPP20-2405SW-1
FIXED IND 6UH 6.5A 18.4 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT523 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC SO 425.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 81WLCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf