Recom Power RPP20-2405SW-1B
RPP20-2405SW-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405SW-1B
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405SW-1B.pdf
Availability of RPP20-2405SW-1B
QUANTITY
RPP20-2405SW-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405SW-1B
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405SW-1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405SW-1B
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405SW-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405SW-1B Details Description
Related parts for RPP20-2405SW-1B
DIODE ZENER 36V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 170W ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC OCP DUAL TVS USB POS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf