Recom Power RPP20-2405SW
RPP20-2405SW picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405SW
Brief Description
CONV DC/DC 20W SNGL 5V OUT
Datasheet Download
RPP20-2405SW.pdf
Availability of RPP20-2405SW
QUANTITY
RPP20-2405SW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405SW
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDC/DC Converters in High Temperature Environments
Purpose of DC/DC Converters
Featured ProductPowerlinePlus Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405SW
Related LinksRPP20-, RPP20-2405SW Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405SW Details Description
Related parts for RPP20-2405SW
TORX KEY L SHAPE IP15 2.17" datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 420-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FEED PAWL datasheet.pdf
9POS M R/A .590 1300PF FILTER datasheet.pdf