Recom Power RPP20-2412SW-1F
RPP20-2412SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2412SW-1F
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2412SW-1F.pdf
Availability of RPP20-2412SW-1F
QUANTITY
RPP20-2412SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2412SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-2412SW-1F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2412SW-1F
Related LinksRPP20-2, RPP20-2412SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2412SW-1F Details Description
Related parts for RPP20-2412SW-1F
AMP .050CL CEC 45 DUAL POS datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE K 2M LD 3.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf