Recom Power RPP20-2412SW-L
RPP20-2412SW-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2412SW-L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2412SW-L.pdf
Availability of RPP20-2412SW-L
QUANTITY
RPP20-2412SW-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2412SW-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-2412SW-L
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2412SW-L
Related LinksRPP20-2, RPP20-2412SW-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2412SW-L Details Description
Related parts for RPP20-2412SW-L
MOD PWR INLET STD FILTER 10A PNL datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-220FP datasheet.pdf
SWITCH 6POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf