Recom Power RPP20-2415D-T
RPP20-2415D-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415D-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415D-T.pdf
Availability of RPP20-2415D-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-2415D-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415D-T
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415D-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)666mA, 666mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 99°C
Efficiency90.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415D-T
Related LinksRPP20-, RPP20-2415D-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415D-T Details Description
Related parts for RPP20-2415D-T
CONN PLUG CORD MINI 5POS FEMALE datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016R/H2730TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 20BIT SPI/SRL 16QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf