Recom Power RPP20-2415S-1T
RPP20-2415S-1T picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415S-1T
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415S-1T.pdf
Availability of RPP20-2415S-1T
QUANTITY
RPP20-2415S-1T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415S-1T
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415S-1T
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 99°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415S-1T
Related LinksRPP20-2, RPP20-2415S-1T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415S-1T Details Description
Related parts for RPP20-2415S-1T
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
GDT 400V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 275 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf