Recom Power RPP20-2415SW-1M
RPP20-2415SW-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415SW-1M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415SW-1M.pdf
Availability of RPP20-2415SW-1M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-2415SW-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415SW-1M
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415SW-1M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 97°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415SW-1M
Related LinksRPP20-2, RPP20-2415SW-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415SW-1M Details Description
Related parts for RPP20-2415SW-1M
PLUG BANANA EXTERNAL THREAD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.32V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 18VC SOD882 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HPP V4 POWER C-PFT 48V/12A 4P TE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1W DO213AB datasheet.pdf