Recom Power RPP20-2424D-M
RPP20-2424D-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2424D-M
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2424D-M.pdf
Availability of RPP20-2424D-M
QUANTITY
RPP20-2424D-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2424D-M
Internal Part NumberEIS-RPP20-2424D-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2424D-M
Related LinksRPP20-, RPP20-2424D-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2424D-M Details Description
Related parts for RPP20-2424D-M
IC REG CTRLR BST PWM 8-DIP datasheet.pdf
ARRAY LED IMS CREE X-LAMP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 3A 130 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 70A D1 datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V 10% X5R 0603 datasheet.pdf