Recom Power RPP20-2424DW-1
RPP20-2424DW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2424DW-1
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP20-2424DW-1.pdf
Availability of RPP20-2424DW-1
QUANTITY
RPP20-2424DW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2424DW-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-2424DW-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2424DW-1
Related LinksRPP20-2, RPP20-2424DW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2424DW-1 Details Description
Related parts for RPP20-2424DW-1
BATTERY PACK NICAD 7.2V 1600MAH datasheet.pdf
IC LV FET MUX/DEMUX 16-TVSOP datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.6A DPAK datasheet.pdf
FULL SPEED datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf