Recom Power RPP20-243.3SW-1
RPP20-243.3SW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-243.3SW-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-243.3SW-1.pdf
Availability of RPP20-243.3SW-1
QUANTITY
RPP20-243.3SW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-243.3SW-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-243.3SW-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 93°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-243.3SW-1
Related LinksRPP20-2, RPP20-243.3SW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-243.3SW-1 Details Description
Related parts for RPP20-243.3SW-1
CONN BLOCK LOCK 7.62MM OR datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 120POS 4ROW GOLD datasheet.pdf