Recom Power RPP20-243.3SW-1F
RPP20-243.3SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-243.3SW-1F
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-243.3SW-1F.pdf
Availability of RPP20-243.3SW-1F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-243.3SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-243.3SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-243.3SW-1F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 93°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-243.3SW-1F
Related LinksRPP20-24, RPP20-243.3SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-243.3SW-1F Details Description
Related parts for RPP20-243.3SW-1F
SENSOR HI-IMP 30PSIA DIP PKG datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 440MA 970 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf