Recom Power RPP20-243.3SW-1F
RPP20-243.3SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-243.3SW-1F
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-243.3SW-1F.pdf
Availability of RPP20-243.3SW-1F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-243.3SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-243.3SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-243.3SW-1F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 93°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-243.3SW-1F
Related LinksRPP20-24, RPP20-243.3SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-243.3SW-1F Details Description
Related parts for RPP20-243.3SW-1F
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED RED .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM ORANGE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf