Recom Power RPP20-4815DW-1L
RPP20-4815DW-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815DW-1L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4815DW-1L.pdf
Availability of RPP20-4815DW-1L
QUANTITY
RPP20-4815DW-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815DW-1L
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815DW-1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)666mA, 666mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 97°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815DW-1L
Related LinksRPP20-4, RPP20-4815DW-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815DW-1L Details Description
Related parts for RPP20-4815DW-1L
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
SCS FOAM 53X100X1110 MM LONG datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOD 1000-ZX SINGLE-MODE 50KM SFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf