Recom Power RPP20-4815DW-F
RPP20-4815DW-F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815DW-F
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4815DW-F.pdf
Availability of RPP20-4815DW-F
QUANTITY
RPP20-4815DW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815DW-F
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815DW-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)666mA, 666mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815DW-F
Related LinksRPP20-4, RPP20-4815DW-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815DW-F Details Description
Related parts for RPP20-4815DW-F
TWEEZER FLAT ROUNDED R2A 4.53" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TVSOP datasheet.pdf
ADAPTER NEC MCU DIP40/QFP100 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
THERMOSTAT 150C N/C HIGH POWER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf