Recom Power RPP30-1215S-L
RPP30-1215S-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-1215S-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-1215S-L.pdf
Availability of RPP30-1215S-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP30-1215S-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-1215S-L
Internal Part NumberEIS-RPP30-1215S-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 91°C
Efficiency90.1%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-1215S-L
Related LinksRPP30-, RPP30-1215S-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-1215S-L Details Description
Related parts for RPP30-1215S-L
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
GN10 10.4" 2GB RAM TFT COLOR datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf