Recom Power RPP30-1224D-1L
RPP30-1224D-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-1224D-1L
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP30-1224D-1L.pdf
Availability of RPP30-1224D-1L
QUANTITY
RPP30-1224D-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-1224D-1L
Internal Part NumberEIS-RPP30-1224D-1L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 89°C
Efficiency89.8%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-1224D-1L
Related LinksRPP30-1, RPP30-1224D-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-1224D-1L Details Description
Related parts for RPP30-1224D-1L
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
SPARE BOUNCE-BACK ACTIVE UNIT datasheet.pdf
OSC XO 27.12MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf