Recom Power RPP30-1224S-T
RPP30-1224S-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-1224S-T
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPP30-1224S-T.pdf
Availability of RPP30-1224S-T
QUANTITY
RPP30-1224S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-1224S-T
Internal Part NumberEIS-RPP30-1224S-T
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 91°C
Efficiency90.1%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-1224S-T
Related LinksRPP30-, RPP30-1224S-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-1224S-T Details Description
Related parts for RPP30-1224S-T
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .375 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 1M 16-MSOP datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIFUSO,300MM,CN,M12,NPN NON UL datasheet.pdf
8A AC REACTOR FOR 3 PHASE INPUT datasheet.pdf