Recom Power RPP30-2415SW-1B
RPP30-2415SW-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2415SW-1B
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-2415SW-1B.pdf
Availability of RPP30-2415SW-1B
QUANTITY
RPP30-2415SW-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2415SW-1B
Internal Part NumberEIS-RPP30-2415SW-1B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 90°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2415SW-1B
Related LinksRPP30-2, RPP30-2415SW-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2415SW-1B Details Description
Related parts for RPP30-2415SW-1B
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RF DETECTOR\CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M PLAIN79211661 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC COMPARATOR ECL OUTPUT 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-18PF 750V SURF MNT datasheet.pdf